By continuing to use the site, you agree to the use of cookies.

ROSL ANNUAL MUSIC COMPETITION: PREVIOUS WINNERS

*Gold Medal

1952 Robert Cooper violin
1953 Geoffrey Parsons piano
1954 Oswald Russell piano
1955 Rohan de Saram cello
1957 Winifred Durie viola
1958 Audrey Cooper piano
1959 Patsy Toh piano
1960 John Georgiadis violin
Yonty Solomon piano
1961 Jacqueline du Pré cello
Marjorie Biggar contralto
1962 Ruth Little contralto
Roy Malan violin
1963  John Lill piano
Ross Pople cello
1964  Sharon McKinley cello
Gwennyth Annear soprano
1965  Georgetta Psaros soprano
Leslie Child violin 
1966  Enloc Wu piano
Hannah Francis harp 
1967  David Bollard piano
Oriel Sutherland contralto 
1968  Dennis Lee piano
Frank Wibaut piano 
1969  Patricia Payne contralto
Penny Scott piano 
1970  Geoffrey Tozer piano
Andrew Haigh piano 
1971  Andrea Kalanj piano
Jan Latham Koenig piano
1972  Tessa Uys piano
Marius May cello 
1973  Richard Greager tenor
Anthony Smith baritone 
1974  Francis Reneau piano
Colin Carr cello 
1975  Keith Lewis tenor
Jonathan Dunsby piano
Stewart Harling baritone 
1976  Melvyn Tan harpsichord
Lorraine McAslan violin 
1977  Ralph de Souza violin
Aydin Onac piano 
1978  Mark Walton clarinet
Suzie Meszaros viola 
1979  Surendran Reddy piano
Barry Douglas piano
Jonathan Rees violin 
1980  Ian Gaukroger piano
John Harle saxophone
Peter Manning violin*
William Shimmell baritone 
1981  Wissam Boustany flute
Jagdish Mistry violin
Jean Rigby mezzo-soprano*
Simon Shewring piano 
1982  Geoffrey Dolton baritone
Helen Duffy flute
Piers Lane piano*
Carla Maria Rodrigues viola 
1983  Douglas Boyd oboe
Susan Bullock soprano
Christopher Marwood cello
Jonathan Plowright piano* 
1984  Lorna Anderson soprano
Nicholas Cox clarinet*
Gina McCormack violin
Adrian Sims piano 
1985  Philip Lloyd-Evans baritone
Ieuan Jones harp*
Anthony Marwood violin
Jean Owen bassoon*
Victor Sangiorgio piano 
1986  Aline Brewer harp
Susan Chilcott soprano*
Colin Stone piano 
1987  Manuel Bagorro piano
Philip Levy violin
Lucy Wakeford harp
Janice Watson soprano*
Michael Whight clarinet 
1988  Read Gainsford piano
David Mattinson bass-baritone*
Gerard McChrystal saxophone
Aaron Stolow violin 
1989  Cheryl Barker soprano
Jane Evans cor anglais
Nicola Hall guitar*
Alvin Moisey piano 
1990  William Dazeley baritone
Rachel Gough bassoon*
Nicholas Unwin piano
Abigail Young violin 
1991  James Brawn piano
Janice Graham violin
Alistair Mackie trumpet
Adele Paxton mezzo-soprano* 
1992  Liam Abramson cello
Paul Lewis piano
Robert Plane clarinet*
Simone Sauphanor soprano
Neil Varley freebass accordion 
1993  Sara Fulgoni mezzo-soprano
Andrew Haveron violin
Eryl Lloyd Williams piano
David Preston freebass accordion* 
1994  Daniel Bates oboe*
Catrin Wyn Davies mezzo-soprano
Priya Mitchell violin
Roger Owens piano 
1995  Annelies Chapman soprano
Sarah Markham saxophone
Laura Samuel violin
Ashley Wass piano* 
1996  Jeanette Ager mezzo-soprano*
Nicholas Cartledge flute*
Viv McLean piano
Alice Neary cello 
1997  David Farmer freebass accordion
Nicola Howard soprano
Stuart King clarinet
Liwei Qin cello* 
1998  Daniel Bell violin
Gillian Keith soprano
Fraser Tannock trumpet
Alexander Taylor piano* 
1999  Thomas Carroll cello
Owen Dennis oboe
Timothy Mirfin bass*
David Quigley piano 
2000  Sarah Field saxophone
Jonathan Lemalu bass-baritone*
Benjamin Nabarro violin
Tom Poster piano 
2001 Juliette Bausor flute*
Richard Burkhard baritone
Danny Driver piano
Marie Macleod cello 
2002  Lucy Crowe soprano*
Gemma Rosefield cello
Simon Tedeschi piano
Eleanor Turner harp
Sara Temple clarinet 
2003  Martin Cousin piano*
Katharine Wood cello
Helen Vollam trombone
Wendy-Dawn Thompson mezzo-soprano 
2004  Louisa Breen piano
Amy Dickson saxophone*
Anna Leese soprano
Ruth Palmer violin
Timothy Thorpe horn 
2005  Nicola Eimer piano
Timothy Orpen clarinet*
Tamsin Waley-Cohen violin
Elizabeth Watts soprano 
2006  Mateusz Borowiak piano
Jacques Imbrailo baritone
John Myerscough cello*
Leslie Neish tuba 
2007  Daniel de Borah piano
Jill Kemp recorder
Pei-Sian Ng cello*
George von Bergen baritone 
2008  Michael Ierace piano
Laura Lucas flute*
Victoria Simonsen cello
Adrian Ward tenor 
2009  Sarah Beatty clarinet
Yelian He cello
Madeleine Pierard soprano
Ben Schoeman piano* 
2010  Huw Morgan trumpet
Jun Sasaki cello
Jonathan McGovern baritone*
James Sherlock piano 
2011 Suzanne Thorn oboe
Kitty Whately mezzo soprano
Sean Shibe guitar*
Ashley Fripp piano 
2012  Matthew Featherstone flute
Njabulo Madlala baritone
Benjamin Baker violin
Jayson Gillham piano* 
2013  Peter Moore trombone
Morgan Pearse baritone*
Michael Foyle violin
Sophia Dee piano 
2014  Huw Wiggin saxophone*
Anna Rajah soprano
Toby Hughes double bass
Jan Hugo piano 
2015  Charlotte Ashton flute
Michael Buchanan trombone
Soraya Mafi soprano
Juliana Myslov harp
Alexander Soares piano* 
2016  Emily Sun violin*
Philip Attard saxophone
Henry Neill baritone
Tyler Hay piano 
2017

James Buckle bass trombone*
Nicholas Mogg baritone
Mathilde Milwidsky violin
Dominic Degavino piano

Accompanists Prize

1980 Michael Dussek
1981 John Henry
1982 Pamela Lidiard
1983 Linda Ang
1984 Vanessa Latarche
Malcolm Martineau
1985 Steven Naylor
1986 Scott Mitchell
1987 Rachel Franklin
1988 Clare Toomer
1989 Rebecca Holt
1990 Elizabeth Upchurch
1991 Alan Darling
1992 Sophia Rahmann
1993 Helen Leek
1994 Julian Milford
1995 Alison Proctor
1996 Gretel Dowdeswell
1997 Clemens Leske
1998 Stephen de Pledge
1999 Simon Lepper
2000 Philip Moore
2001 not awarded
2002 Catherine Milledge
2003 Huw Watkins
2004 not awarded
2005 Gary Matthewman
2006 Alasdair Beatson
2007 Daniel Swain
2008 Joseph Middleton
2009 Simon Lane
2010 Timothy End
2011 Michael Ierace
2012 William Vann
2013 Jennifer Hughes
2014 James Sherlock
2015 Ian Tindale
2016 Chad Vindin
2017 Gamal Khamis
Somi Kim

Ensemble Prize

1980 Trio Canello
1981 Mladi Ensemble
1982 Guildhall String Ensemble
1983 Marwood String Trio
1984 Auriol Quartet
1985 J & K Lenehan Piano Duo
Lisney Piano Trio
1986 Mistry Quartet
1987 No Strings Attached
1988 Barbican Piano Trio
1989 Apollo Saxophone Quartet
1990 Techinsky Quartet
1991 Kreutzer Quartet
1992 Bone Idols
1993 not awarded
1994 Nemo Brass Quartet
1995 Leopold String Trio
1996 Micallef/Inanga Piano Duo
1997 BackBeat
1998 Newbold Piano Quartet
1999 Moore / Crawford-Phillips
Piano Duo
2000 Tavec Quartet
2001 Bones Apart
2002 Eimer Piano Trio
2003 Bronte Quartet
2004 Linos Wind Quintet
2005 Sacconi Quartet
Brass10
2006 Ensemble na Mara
Lancier Brass
2007 Cappa Quartet
Zephirus
2008 Brodowski Quartet
Camarilla Ensemble
2009 Solstice String Quartet
St James Quintet
2010 Finzi Quartet
The Rose Trio
2011 Cavaleri Quartet
Cries of London
2012 The Busch Ensemble
Aurora Percussion Duo
2013 The Françoise-Green Piano Duo
Tempest
2014 Solem Quartet
Block 4
2015 Jackson/Beilby Duo
Ferio Saxophone Quartet
2016 Consone Quartet
Jacquin Trio
2017

Bertram-Lynette Piano Duo
Kabantu